Podkładki pod kubek – DIY

podkładka

Ogólnie uwielbiam kawę, a konkretnie jej ziarenka – jako ozdobę 😉 Kawowa podkładka pod kubek jest jedną z moich ulubionych i chcę Wam pokazać jak można ją zrobić samodzielnie. Podkładka znakomicie komponuje się z białym kubkiem lub filiżanką. Przy okazji okazji możemy też zrobić podkładkę pod kubek z innych składników, które znajdziemy w …kuchni. Dlaczego by nie? Zanim weźmiesz się do pracy, przeczytaj wpis do końca.

 

 

Z czego zrobimy naszą „eko” podkładkę.

 

 

 • Kółka ze sklejki o średnicy 8 – 13 cm. Można je kupić na allegro lub w sklepach z artykułami do decupage. Jeśli mamy wyrzynarkę to możemy je zrobić sami. Ewentualnie mogą być podkładki ze sztywnego korka. I tak naprawdę nie muszą mieć kształtu koła 😉
 • Klej. Bezbarwny, wodoodporny i dość szybko schnący, ale nie tak ekspresowo jak Super Glue. Od razu uprzedzam, że różnego rodzaju kleje Magik i inne kleje wikolowe będą za słabe. Klej powinien być nietoksyczny. Nie może wydzielać oparów pod wpływem ciepła.
 • Rękawiczki gumowe. Koniecznie.
 • Farby akrylowe. Niekoniecznie.
 • Pędzelki. Jeden do kleju, drugi do farb.
 • Papier ścierny.
 • Ziarenka kawy, ryż czerwony, kasza jaglana i cokolwiek jeszcze Wam przyjdzie do głowy, byleby było w miarę równe i suche. Może być s pieprz kolorowy i inne przyprawy.
 • Słoik z wodą jako obciążenie.
 • Ewentualnie małe filcowe lub silikonowe podlepki, takie jak stosujemy do krzeseł by nie rysowały podłogi.

 

 

podkładka

 

 

Jak zrobić podkładkę pod kubek.

 

 

Niezależnie od tego czy będziemy malować podkładki farbą akrylową czy nie, warto je przeszlifować papierem ścierny o średniej ziarnistości. Ja tym bardziej muszę to zrobić, gdyż kupiłam kołka ze sklejki wycinane laserowo i są troszkę osmolone na brzegach.

 

 

Następnie malujemy nasze podkładki obustronnie farbą akrylową, na kolor zbliżony do koloru „substancji”, którą będziemy je ozdabiać. Wcale nie musimy tego robić. Jeśli chcemy zrobić podkładkę z kawy warto zastanowić się nad podkładem. Ziarenka kawy są dość duże i będzie pomiędzy nimi będzie widoczny kolor sklejki.

 

 

podkładka

 

 

Jeśli farba już wyschła możemy zabrać się za klejenie. Ryż, kaszę i inne produkty o małych rozmiarach wysypujemy na kartkę. Wcześniej można je trochę przebrać, by odrzucić zepsute ziarenka. Wybierany ładne i mniej więcej równe ziarenka kawy i układamy ładnie jak na zdjęciu. Można sobie pomóc odrysowując kontur podkładki na kartonie. Ziarenka kawy powinny być podobnej grubości.

 

 

podkładka

 

 

Wkładamy rękawiczki ochronne. Podkładkę z jednej strony obficie smarujemy klejem, w czym możemy sobie pomóc pędzelkiem.

 

 

podkładka

 

 

Stronę posmarowaną klejem przyciskamy lekko do kaszy, ryżu, kawy itd. Odwracamy i sprawdzamy czy wszystko nam się ładnie przykleiło. Lekkie poprawki na tym etapie jeszcze można zrobić. Można poprzesuwać ziarenka kawy by były bliżej siebie, czy też dołożyć parę ziarenek ryżu, jeśli widzimy duże luki, bądź wyrównać ziarna kaszy.

 

podkładka podkladka

 

 

Podkładki są już gotowe:) Musimy tylko poczekać, aż wyschną. Podkładkę kawową można odwrócić ziarenkami do dołu i obciążyć słoikiem z wodą – jej powierzchnia będzie wtedy równa. Spodnią stronę podkładek można podkleić silikonowymi lub filcowymi podlepkami.

 

 

podkładka

 

 

Uwagi końcowe:

– Podkładkę można dodatkowo polakierować bezbarwnym lakierem. Jeśli chcemy na niej stawiać kubek z gorącą kawą, lakier musi być odporny na ciepło i nietoksyczny.

– Do klejenia najlepiej użyć kleju nietoksycznego i nie topiącego się pod wpływem ciepła. Można się pokusić o samodzielne wykonanie kleju z żelatyny i octu. Ja osobiście nie próbowałam i nie wiem jak mocno wiąże taka mieszanina.

– Jeśli na podkładkę rozleje nam się trochę gorącej kawy to nic się nie stanie – wystarczy ją szybko osuszyć ściereczką 🙂 Jeśli jest dokładnie zabezpieczona wodoodpornym lakierem to można ją myć.

To wszystko. Teraz można podać kawę:)

18 Comments

 1. To się nazywa oryginalność! W wolnej chwili chyba skusze się na zrobienie takich podkładek, bo są niezwykłe. No i gości można tym zachwycić. Gratuluję pomysłu!

  • Ja użyłam niemieckiego kleju – niestety etykieta od niego odpadła i sama nie pamiętam jak się nazywa…próbowałam go znaleść w internecie, ale mi się nie udało :(. Próbowałam z klejem Magic i Total Vicol – oba są za słabe. Ryż jeszcze się na nich trzyma, ale z kaszą i kawą sobie nie radzą. Klej uniwersalny Dragon z Castoramy też sobie nie radzi. Będę jeszcze próbowała z innymi klejami i klejem na gorąco – dam znać, jak znajdę dobry 🙂 Nie bardzo pomogłam, alee przynajmniej wiesz czego nie kupować 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *