Lampka z piór. Jak zrobić własnoręcznie – opis krok po kroku.

lampka z piór

 

lampka z piór

Zamarzyła mi się lampka z piór 🙂 Taka niewielka, sypialniana, biała i bardzo puchata. Wymagań nie miałam wygórowanych – wyruszyłam na poszukiwania. Wielkie było moje zdziwienie, gdy w całym mieście nie znalazłam tego, czego szukałam. Nie chodzi o to, że nie znalazłam niczego, co by mi się spodobało. Chodzi o to, że w każdym sklepie sprzedawcy słysząc „lampka z piór” robili wielkie oczy… że co ja chcę? Nie ma i nie było. Nie wiem kto był bardziej zdziwiony: sprzedawcy słysząc co chcę kupić, czy ja słysząc, że oni nie wiedzą o co chodzi. Nie szkodzi, kupię przez internet. „Wujek Google” nie był zaskoczony moim pytaniem i wypluł kilka ofert z ładnymi, pierzastymi lampkami nocnymi, ale ceny mnie zaskoczyły. Cóż – nie kupię stacjonarnie, nie kupie przez internet, zrobię sama!

 

I zrobiłam 🙂 Ty też możesz jeśli chcesz. Koszta niewielkie, a satysfakcja ogromna. Lampka z piór wygląda naprawdę fajnie. Niestety nie potrafię jej uroku uchwycić na zdjęciach. Zanim zaczniesz pracę nad lampką przeczytaj cały post i uwagi końcowe.

 

Co jest potrzebne do zrobienia lampki.

 

  • Brystol biały.
  • Pióra – ja kupiłam dwa opakowania. Koszt 10 zł.
  • Klej – dwie tubki. Może być Magic, Total Wikol lub inny tego typu.
  • Kawałek taśmy dwustronnie klejącej.
  • Podstawka do lampki. Ja kupiłam gotową, ale może być też taka ze starej lampki.
  • Nożyczki, ołówek, linijka.
  • Rękawiczki gumowe.

 

Najpierw zrobimy abażur – podstawę, do której przykleimy piórka. Wycinamy z tektury prostokąt, którego wielkość jest zależna od tego, jak duży chcemy mieć abażur. Sklejamy taśmą dwustronną jego brzegi, tak by powstała tuba.

lampka z piór

 

Następnie wycinamy z tektury dwa koła i cztery paski. W kołach wycinamy otwory o średnicy kilka milimetrów większej niż średnica gwintu na żarówkę.

 

Paski zaginamy i sklejamy, a całość łączymy ze sobą w ten sposób.

 

 

Teraz ustawiamy naszą tubę w ten sposób i zaznaczamy miejsce, w którym pasek trzeba zagiąć.

lampka z piór

 

Paski skracamy około centymetr za zagięciem.

lampka z piór

 

Za pomocą taśmy dwustronnej mocujemy całość do tuby.

lampka z piór

 

Teraz możemy przyklejać piórka 🙂

lampka z piór

 

Obcinamy brzydkie końcówki piórek.

lampka z piór

 

Zamaczamy końcówkę piórka w kleju (obficie) i przyklejamy do tuby w ten sposób.

 

Ja rozpoczęłam przyklejanie od górnej części tuby i schodziłam w dół. Jeśli dobrze zamoczymy piórko w kleju, to nie będzie żadnych problemów z przyklejeniem go do tuby – praktycznie samo się do niej przyczepi 🙂

Moja lampka z piór 🙂

lampka z piór

Ciekawa jestem jak wam poszło.

Uwagi końcowe:

– Jak już przykleimy wszystkie piórka i klej trochę podeschnie możemy podoklejać piórka w miejscach, gdzie są prześwity.

– Bardzo ważne jest, by abażur wykonać starannie. Gwint musi znajdować się dokładnie pośrodku tuby, a paski muszą być jednakowej długości. Inaczej nasz abażur będzie się przechylał.

– Jeszcze jedna dość istotna sprawa, na którą zwrócono mi uwagę w komentarzach: żarówka, którą zamontujemy w lampce powinna wydzielać mało ciepła. Abażur zrobiony jest jednak z kartonu i ze względów bezpieczeństwa wybierzmy taką żarówkę, która nie będzie się zbytnio nagrzewała.

– Jeśli macie jakieś pytania – zadawajcie je śmiało w komentarzach lub napiszcie do mnie maila 🙂

8 Comments

    • Bardzo dobre pytanie. Mam w swojej lampce żarówkę led, która praktycznie nie wydziela ciepła. Ma kształt walca i silikonową oprawę, która pozostaje chłodna nawet po kilku godzinach świecenia 🙂 Nie wiem do jakich temperatur mogą się nagrzewać inne typy żarówek. Lepiej nie ryzykować i użyć jakiejś żarówki, która wydziela mało ciepła 🙂

  1. super efekt końcowy 🙂 widziałam kiedyś coś podobnego na Westwing i zapisałam sobie z myślą, że w przyszłości zrobię, więc taka instrukcja się przyda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *