Japońska lampa. Możesz ją zrobić samodzielnie.

japońska lampa

japońska lampa

Z założenia blog miał być o czymś innym… a wyszło na to, że pokazuje Wam tutaj, jak zrobić samodzielnie różne rzeczy. Mnie się to podoba. Uwielbiam majsterkować 🙂 Dzisiaj pokażę krok po kroku jak powstała moja „ japońska lampa”. Jest to chyba najprostszy i najłatwiejszy model do wykonania. Lampa na razie nie jest zabejcowana. W przyszłości pokażę jak ten model można „upiększyć”, by wyglądał bardziej okazale i efektownie. Przed przystąpieniem do pracy przeczytaj cały wpis i uwagi końcowe – będzie łatwiej 🙂

Japońska lampa. Co będzie nam potrzebne.

  • Kątownik drewniany. Ja kupiłam w Castoramie sosnowy o wymiarach 1,4×1,4×0,4x250cm.
  • Klej do drewna. Może być Wikol.
  • Patyczki do lodów. Zużyłam 150 sztuk o wymiarach 1x13cm.
  • Piłka ręczna do cięcia drewna i papier ścierny. Ja mam akurat wysokoobrotowe urządzenie wielofunkcyjne, które ułatwia zdecydowanie pracę 🙂 Dostałam je kiedyś w prezencie od „Mikołaja”.
  • Elektryczny mechanizm do lampki lub wkład na baterię.

Najpierw musimy pociąć kątownik na odcinki, z których będzie się składał szkielet naszej lampy. Długości odcinków tworzących podstawę lampy zależą od tego jakiej długości macie patyczki do lodów. Po zbudowaniu wkładu z patyczków powinien się on zmieścić w wewnętrznej części podstawy.

 

Jeśli podstawa ma być kwadratem, na listwie odmierzamy osiem równych odcinków… i piłujemy drewno w zaznaczonych miejscach. Możemy też poprosić kogoś z obsługi sklepu, w którym kupujemy kątownik, by nam go poprzecinał. Odmierzamy też cztery nieco dłuższe odcinki, które będą służyły za nóżki do lampki. Wymiar odcinków zależny jest od tego jak wysoka ma być lampa. Piłujemy. Tu się przydaje elektryczne urządzenie, ale bez obawy – piłką ręczną też damy radę, gdyż drewno nie jest specjalnie grube.   

japońska lampa

 

 

Następnie odcinek drewna, który będzie służył do budowy podstawy i pokrywy obcinamy na końcach pod kątem 45°. Musimy zrobić to dokładnie.

japońska lampa

 

 

Sklejamy podstawę i pokrywę klejem do drewna.

japońska lampa

 

 

Doklejamy do pokrywy nóżki 🙂

japońska lampa

Wkład z patyczków do lodów.

 

 

Konstrukcja z patyczków do lodów powinna być dostosowana do wysokości lampki. Robimy ją w ten sposób:

 

Gotowy wkład umieszczamy w podstawie naszej lampki. Nakładamy pokrywę.

 

 

Tak to mniej więcej wygląda. Ja w swojej lampce zamontowałam mechanizm wyjęty z dwóch starych lampek. Z jednej wyjęłam oprawę na żarówkę, a z drugiej odcięłam kawałek kabla z włącznikiem i wtyczką. Można też zamontować zwykły wkład na baterie. Wewnątrz naszej podstawy musimy przykleić deseczkę, by postawić na niej wkład. Jeśli zostało nam trochę patyczków do logów możemy je po prostu przykleić do wnętrza podstawy.

 

Uwagi końcowe.

– Nie podaje tu konkretnych wymiarów lampki. Jeśli chcecie ją wykonać i chcielibyście mieć gotowy projekt, to jak najbardziej mogę dodać do wpisu rysunki techniczne z wymiarami. Lubię robić takie rysunki, ale zajmuje to troszkę czasu i przede wszystkim nie wiem czy ich potrzebujecie.

– Lampa japońska jest drewniana, pamiętajcie więc, że źródłem światła powinna być jakaś słabo nagrzewająca się żarówka.

– Pytania śmiało zadawajcie w komentarzach lub piszcie do mnie maile 🙂

japońska lampa

 

japońska lampa

11 Comments

    • Najwięcej czasu zajęło mi docinanie kątownika, a raczej wymierzenie odcinków – trzeba to zrobić dokładnie, by konstrukcja się ” nie rozjechała” 🙂 Sklejenie patyczków po lodach i złożenie całości trwa chwilkę. Całość może 2 godziny razem z zamontowaniem elektryki, ale nie liczę czasu schnięcia kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *